Teddy
2004.05.16. 14:06
Ki tudn elkpzelni a vilgot jtk mackk nlkl? Manapsg hihetetlenl hangzik, hogy volt id, amikor mg nem lteztek jtk macik. Pedig a jtk mackk meglehetsen fiatalok a gyermekjtkok krben, s valjban szles krben csak a 20. szzadban terjedtek el. De vajon ki ksztette el az els jtkmacit? Sok klnbz trtnet terjedt el errl, mi most hrmat meslnk el kzlk:
Az amerikai vltozat Az amerikaiak szerint a jtk mackk (teddybears ahogy ott ismerik ket) amerikai tallmny. Morris Michtom orosz emigrns a feltall, aki az orosz npmese vilgbl mr ersen ktdtt a macikhoz. Moriss Michton a felesgvel egy kis jtkgyrat zemeltettek New Yorkban.

1902-ben Theodore Roosevelt amerikai elnk vadszaton jrt Mississippi llamban. Mint ahogy azt a Washington Post tudstja lerta, az elnk vadszai nyomon kvettek, s lasszval befogtak egy szikr, fekete medvt, majd egy fhoz ktztk. Hvtk az elnkt, de amikor az a helysznre rt, nem ltte le a kikttt, kimerlt medvt, mert azt sportszertlennek tallta.
Msnap, november 16-n, Cliffor Barryman, a Washington Star vezet karikaturistja a cmlapon megrktette az esetet. Barryman gy brzolta Rooseveltet, hogy az a puskjt maga eltt tartva, htat fordt a medvnek, s arcn az elutasts ltszik, amint ppen megtagadja a trfea lelvst. A karikatra als rszn a kvetkez felrat tallhat: 'Hatrvonalat hzva Mississippiben' - mely e vadsz esemnyt sszekttetsbe hozta egy korabeli politikai vitval.

A karikatra egybl nagy rdekldst vltott ki. Brooklyn-ban (New York), Morris Michtom keresked kt jtk mackt tett ki zlete ablakba. A mackkat felesge, Rose ksztette fagyapottal kitmtt plssbl, fekete cipgombokbl ksztve szemeket nekik. Michtom felismerte az j jtk azonnali npszersgt s Roosevelt-tl szemlyesen engedlyt krt s kapott, hogy a medvket rla nevezze el Teddy mackknak (Teddy's Bears).
Elszr a Butler Brothers ruhzlncnl, majd 1904-tl a Sears Roebuck ruhzlncnl lehetett kapni a Morris Michtom fle teddymackkat. A Moriss Michton jtkgyr fellendlt, s 1907-tl mint The Ideal Toy Corporation vlt mind ismertebb. J zleti rzke ellenre Morris Micthom kt hibt kvetett el. Nem szabadalmaztatta a jtk mackt, s nem helyezte vdjegyoltalom al a Teddy Bear mackkat. Ennek megfelelen mind tbb s tbb gyrt kvette a jvedelmez pldt s gyrtott nagyon hasonl jtk mackkat.
A nmet vltozat Ezzel egy idben a Teddy Mack Nmetorszgban is napvilgot ltott. A giengen-i Steiff cg megalkotta az els mozgathat vgtag kitmtt medvt 1902 s 1903 kztt.
Margarete Steiff 1847-ben szletett Nmetorszg Wrtemberg tartomnynak egy kis vroskjban Giengen-am-Brenzben.

Miutn msfl ves korban gyermekbnulsban megbetegedett letnek tovbbi rszt tolszkben lte le. Szerencsre megbklt llapotval s sikeres letet lt. Kzgyessgt kihasznlva klnbz kzimunkk ksztsvel tlttte ideje nagy rszt, s ennek sorn nhny kitmtt filc elefntot is ksztett, amelyek nagyon npszerek lettek a Steiff hzba ltogat gyerekek kztt.

Fritz btyja bztatta Margaretet, hogy kezdjk rustani a filc llatkkat. Margarete Steiff egy egsz sor filc llatkt tervezett, amelyek hress tettk t. 1882-ben Margarete Steiff vdjegyezte a plss llatait, a vdjegy motvum egy kerekeken gurul elefnt lett, majd 1898-ban szabadalmaztatta is az elefnt motivumot. Az ekkor megalaptott jtkgyr napjainkig a Steiff csald birtokban van.

1903-ban Margarete egy kismret jtk babt ksztett mvszi hajlam Richard unokaccse rajzai alapjn. A babt az 1903-as Lipcsei Vsron mutattk be, s nagyon npszer lett fleg az amerikai vsrlk krben. A trtnet szerint lthat, hogy Margarete Steiff 1902-1903-ban mr ksztett filc jtkokat s babkat, amikor a hress vlt karikatra megjelent a Washington Starban. Hogy pontosan mikor kszlt az els jtk mack a Steiff gyrban azt nem tudjuk, a figura megszletsrl az albbi trtnet maradt fenn:

Richard Steiff miutn az amerikai Hagenbeck vndorcirkusz eladsn megcsodlta az llatidomr betantott medve produkcijt, annyira elvolt ragadtatva az lmnytl, hogy a stutgarti llatkertben nhny vzlatot ksztett a medvkrl, klnbz pzokban brzolva azokat.

Ezen rajzok alapjn szlettek meg Margarete Steiff els jtk macki, amelyek nagyon lethre sikerltek: hossz mancsaik voltak kis gombszer szemeik s a mancsokat ltsvonalak formztk meg. Mg a korbbi Steiff jtkllatok mindig ngy lbukkal rintettk a talajt, az elkszlt jtk mackt kt lbra lehetett lltani, s klnbz pzokba.


Mivel nhny jtk mack modellt a konkurencia elkezdett hamistani szletett meg a Steiff mrka vdelmben a Knopf im Ohr Gomb a flben vdjegy, egy kis mints fmlemezke a jtk mackk flben. Ezt a vdjegyet 1905. mjus 13.-n mind Nmetorszgban mind Angliban bejegyeztk.

Az angol vltozat Az angol vltozat szerint az els jtk mackkat a hres Farnell's jtkgyrt cg ksztette. Az els jtk llatfigurkat a Farnell's nylszrbl formzta, s eleinte gyakran ksztettek majmokat s nyulakat, majd ezekbl fejldtt ki az els jtk mack.
A Farnell csaldi vllalkozst 1840-ben alaptotta Notting Hillben John Kirby Farnell. A kis vllalat kezdetben klnbz hztartsi textilrukat gyrtott, konyhai tertket, trlkendket, tprnkat stb. John Farnell lenya Agnus 1870-ben kezdett textil jtk figurkat kszteni. Apjuk halla utn Agnus s Henry Farnell a vllakozst Actonba kltztette, ahol a vllalkozst jtkgyrr alaktottk t. Kezdetben fleg nylszrmt hasznltak a jtkok elksztshez. A Farnell cg szerint az els jtk mackjuk 1908-ban kszlt el. 1921-ben Agnus megalaptotta az Alpha Works jtkgyrat, amely a Sybill Kemp ltal tervezett jtk mackkra szakosodott. A yorkshirei mohairbl ksztett jtk mackk nagyon npszerek lettek, s az Alpha vdjegyet kiterjesztettk a gyr sszes termkre. Az Alpha macikat egsz Angliban lehetett kapni, s egyiket Londonban vsroltk meg Christopher Robin Milne rszre, ez az a jtk mack, amely mint Micimack vilghrv vlt.

A visszaemlkezsek szerint egy Mr. Robinson nev angol volt, aki kigondolta a plss llatok gyrtst. volt az aki Margarete Steiff-nek is javasolta ezt a technolgit. Egy Yorkshirei prnagyrt ltta meg a fantzit a plss llatok gyrtsban s ksztette el az els llatfigurkat, s ezt kveten jelentek meg a piacon klnbz plss llatfigurk. A Farnell's kihasznlva az rdekldst nagy mennyisgben kezdte gyrtani s exportlni - tbbek kztt Nmetorszgba is - ezt a jtkflesget.
Mg a jtk mackk szletsrl tbb trtnet is napvilgot ltott a leghitelesebb a Brooklyn-ban s Giengen-ben egy idben szlet mackk trtnete.
|